Türk BayrağıTürk bayrağı bilgi
TÜRK BAYRAĞI İLE İLGİLİ BİLGİ

 

Türk bayrağı'nın ölçü ve ebatları Türk Anayasasının 82, madde bayrak kanuna göre belirtilmiştir.Bu yasanın dışana çıkmak veya değiştirmeye çalışmak yasaktır ve Türk ceza kanuna göre belirli cezaları vardır.Ebatları küçükten büyüğe göre orantılı ve standart olarak yapılır. Bayrak kenar dikişleri, dikiş makinasının dakikada kaç dikiş atacağı ve bayrağın uç kısımları dikerken ne kaç kat katlanacağı bu kanun çerçevesinde belirtilmiştir.Türk bayrağı üretmek esasında çok ince bir iştir, dikkat ve disiplin gerektirir.
TÜRK BAYRAĞI DİKİMİ HAKKINDA BİLGİ

Türk bayrağı dikiminde belli başlı kurallar vardır. Bu kurallar Türk Anayasa'sı nın Bayrak kanununda belirtilmiştir.Bir örnek vermek gerekirse Türk bayrağı'nı dikerken dikiş makinasının saniyede kaç çift dikiş atacağı dahi belirtilen kurallar arasındadır.Bayrağın üst kısımında ki yani beyaz fitil kısımının bayrak ölçülerine göre standart ölüçüsü vardır.Türk Bayrağı kanunun da ki hata payı 4 cm dir , yani bu şu anlama gelir; 100x150 cm olan bir Türk bayrağı 100x146 cm'e kadar kumaş hata payına izin verir. 4 cm'^den sonrasında ise Türk bayrağı Anayasası'nda belirtilen, bayrağı üreten firmaya gerekli ceza maddeleri uygulanır.


Türk Bayrağının Dikim Özellikleri;

Türk Bayrağının Uçkurluk Dikim Özellikleri:

Türk Bayrağının uçkurluğunun yapımında birim alan kütlesi en az 150 g/m2, çözgü tel sayısı 24 +/- 1 adet/cm atkı tel sayısı 24 +/- 1 adet/cm olan kasarlanmış % 100 pamuklu bir kumaş kullanılmalıdır. Uçkurluk bayrağa dikilirken en az iki dikiş tarafından dikilmiş olmalıdır. Uçkurluğun içe kıvrılan kısmı ile Türk Bayrağının uçkur içerisinde kalan kenarı, bayrak imalatı her iki taraftan dikilmiş olmalıdır.

Türk Bayrağına Ayyıldız İşleme ve Aplike Yapılarak Dikilmesi:

Ayyıldızı oluşturacak beyaz kumaşının bayrak kenarı kıvrılarak düzgün bir şekilde düz dikişle veya zikzag dikişle dikilmelidir. Zikzag dikiş kullanıldığında kenar içeri kıvrılmadan da dikiş yapılabilir.

Türk Bayrağının Ayyıldızının Yapılması:

Ayyıldız basma, aşındırma, işleme veya aplike sistemlerinden biriyle yapılmalıdır. Ayyıldız bayrak aplike sistemi ile yapılıyorsa, bayrak bilgi ay ve yıldız tek parça kumaştan bayrak yapılmalıdır.

Türk bayrağı MenüTürk bayrağının Tarihçesi
Türk Bayrağının Oluşumu
Türk Bayrağı Ebatları
Türk Bayrağı Çizimi
Türk Bayrağı Resimleri
Türk Bayrağı Şiirleri
Türk Bayrağı Kanunu
Türk Bayrağı İle İlgili Bilgi
İstiklal Marşı
Türk Bayrağı Video
Türk Bayrağı İmalatı
Türk Bayrağı Çeşitleri
Türk Bayrağı Satışı
Türk Bayrak
Türk Bayrağı İmalatçıları
Türk Bayrakları
bayrak
bayrakçı
Atatürk posteri
Türk Bayrağı ve Atatürkbiz kimiz ?

Değerli Türk bayrağımızı her yönü ile ele almaya çalıştık. Türk Bayrağı üzerine yazılmış söylenmiş olan tüm tarihsel kaynaklardan yararlanarak sizelere bilgi vermektedir amacımız. Rengi , şekli , bütünlüğü ile bizleri kendine hayran bırakan şanlı Türk bayrağı'nın tarihte ki yerini gözetip koruyalım. Atalarımızın bize bıraktığı en güzel miras olan bayrağımızın önemini hiç unutmayalım. Saygılarımızla www.turkbayragi.gen.tr

HTML
CSS