Türk BayrağıTürk bayrağının Tarihçesi


Tarih kitaplarında Türk bayrağının tarihi ile ilgili bir kaç ayrı bilgi mevcuttur.Bunlardan en çok rağbet gören ve üzerinde yoğunlaşılan konu, 28,07,1389 tarihinde 1, Kosova savaşında meydana gelen olaydır.1, Kosova savaşında ölen askerlerinin kanının bir çukurda toplanması sonucunda gökyüzünden askerlerin kanının üstüne yansıyan ay ve yıldızın yan yana gelmesi ile oluştuğu söylenmektedir.İlk Türk bayrağı ile ilgili bilgi orta asya' da ki tarihi bilgiler neticesinde Türkler Tuğ adı verilen bayrak ve sembolleri kullandıkları söylenilmektedir.
türk bayrağının oluşumu

TÜRK BAYRAĞININ OLUŞUMU OLARAK GÜNÜMÜZDE NİTELENDİRİLEN ÖRNEK RESİM YUKARIDA Kİ GİBİDİR.


Türk Bayrağı Yapımı


Türk bayrağı ebatlarına göre baskısı ay ve yıldız çizimi yapılmaktadır..Buna göre Türk bayrakları en küçük ebatlarından 200x300 CM ebadına kadar baskılı yani "fabrikasyon" dediğimiz baskı tekniği ile üretim yapılmaktadır.Fabrikasyon baskılı Türk bayraklarında metraj baskı yapılır. Rulo olarak baskısı yapıldıktan sonra toplara sargısı yapılır ve konfeksiyon atölyelerimizde nizami ölçü ve ebatlarına göre kesimi yapılmaktadır, kesimi yapıldıktan sonra kenar dikişleri nizami bir şekilde dikilir dış mekan hava koşullarına uygun iplikler kulanılır ve daha sonra fitilleri dikişi yapılır ve son aşamada direk bayrakları için kulpları takılır sağlam bir şekilde dikimi yapıldıktan sonra kalite kontrolden tek tek geçilmekte olup ve ambalajı yapılır ve stoğa kaldırılır. Büyük ebat Türk Bayraklarında ise işlemler daha farklı bir şekilde ve daha değişik bir işçilikle yapılmaktadırlar 200x300 cm ebadına kadar olan baskılı bayraklar için yukarda yapımı ile ilgili bir bilgi verilmiş olup şimdi 200x300 cm ebedından daha büyük türk bayrakları nın yapımı ile ilgili bilgi vereceğiz..

Büyük ebat Türk bayrakları pikolu dediğimiz dikiş tekniği ile yapılmaktadırlar, bayrakların ebatlarına göre kumaşların birleştirilip zeminin dikişi ile başlanmakta olup kenar dikişleri yapıldıktan sonra ay ve yıldız çizimi yapılarak dikilen bayrak zeminin üzerine nizami bir şekilde konularak titizlikle ölçüleri alınarak üzerine çizilmiş ay yıldızı iğnelerek arka yüzüne düz beyaz kumaş parçası bayrağın arka kısmına belirtilen ebat ve ölçüde ön parçanın üzerine gelebilcek şekilde o da iğnelerek hazırlanır ve daha sonra zig zag makinalarda çizilmiş ay yıldızın çizimi üstü itina ile dikilmekte olup dikiş işi bittikten sonra makasla dikilen yerler kesilerek ay yıldızın meydana gelmesi oluşmakta kalite kontrolu yapıldıktan sonra müşteriye teslim edilecek konuma gelmektedir.

Bu büyük ebat Türk bayraklarıda binalara asılmak üzere ve direklere asılmak üzere ikiye ayrılır bunların dikiş ve kolonlama sistemleri farklı olmaktadır büyük ebat Türk bayrakları raşel,paraşüt ve alpaka kumaşa olmak üzere değişik kumaşlardanda imalatı yapımı yapılmaktadır.Büyük ölçülerde ki Türk bayrakları fitillerinin içerisine geniş ve kalın kolon uygulaması yapılarak, uçlarına demir halkalar takılarak daha dayanıklı olması için sağlam dikiş ipi ile dikilir.
Türk bayrağı Menü

türk bayrağı menü

Türk bayrağının Tarihçesi
Türk Bayrağının Oluşumu
Türk Bayrağı Ebatları
Türk Bayrağı Çizimi
Türk Bayrağı Resimleri
Türk Bayrağı Şiirleri
Türk Bayrağı Kanunu
Türk Bayrağı İle İlgili Bilgi
İstiklal Marşı
Türk Bayrağı Video
Türk Bayrağı İmalatı
Türk Bayrağı Çeşitleri
Türk Bayrağı Satışı
Türk Bayrak
Türk Bayrağı İmalatçıları
Türk Bayrakları
bayrak
bayrakçı
Atatürk posteri
Türk Bayrağı ve Atatürkbiz kimiz ?

Değerli Türk bayrağımızı her yönü ile ele almaya çalıştık. Türk Bayrağı üzerine yazılmış söylenmiş olan tüm tarihsel kaynaklardan yararlanarak sizelere bilgi vermektedir amacımız. Rengi , şekli , bütünlüğü ile bizleri kendine hayran bırakan şanlı Türk bayrağı'nın tarihte ki yerini gözetip koruyalım. Atalarımızın bize bıraktığı en güzel miras olan bayrağımızın önemini hiç unutmayalım. Saygılarımızla www.turkbayragi.gen.tr

HTML
CSS